Makaleler

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı

Bebeklerde sıklıkla görülen bir durum olan göz yaşarması, doğuştan gözyaşı kanalının tıkalı olmasından kaynaklanır. Normal durumlarda gözyaşı bezinin ürettiği gözyaşı fazlası gözyaşı kanalı yoluyla buruna aktarılır. Bu kanalın başlangıç yeri ise alt ve üst göz kapaklarının iç köşesinde birer küçük deliklerdir. Buradan da aşağıya uzanıp burun boşluğuna açılır.

 

Kimi bebeklerde ise bu kanal tamamlanamaz ve buruna yakın kısımdaki zar tıkanır. Fazla gözyaşı ve çapaklanmaların sebebi ise gözyaşı kanalının tıkalı olmasından kaynaklanır.

 

Göz kapaklarında olan yapısal bozukluklar göz tansiyonu, yoğun alerji, gözde çizilme ve yabancı cisim kaçmaları da göz sulanmalarıyla belirti verir.

 

Doğumdan gelen gözyaşı kanalı tıkanıklıklarının %95’i bebek 1 yaşına gelmeden son bulur. Bu dönemde yapılan en büyük hata masaj yapılmasıdır. Masaj ve özellikle de göz pomadı ile tedaviyi kesinlikle önermiyoruz.

 

12 aya gelen bebekte tıkanıklık hâlâ devam ediyorsa sondalama işlemi uygulanır. Bebeğe hafif bir anestezi yapıldıktan sonra gözyaşı kanalına sonda ile girilir ve tıkanıklık açılır. Bu işlemin başarı oranı %95’tir. Sondalama yapıldıktan sonra kanal tıkanıklığı devam ederse işlem tekrarlanır ve ek olarak gözyaşı kanalı tekrar tıkanmasın diye silikon tüp yerleştirilir. Çok nadiren sondalama ve tüp uygulamasında da yanıt alınamazsa cerrahi müdahale ile gözyaşı kanalıyla burun boşluğu arasında içten burun kemiği kırılarak bağlantı oluşturulur.

Göz kapağına bağlı yapısal bozukluklarda, içe veya dışa dönük kapakları olan çocuklarda gözde kuruluk ve tahrişe neden olabilir. Bu tanılarda erken tedavi gerekmektedir. Eğer geç kalınırsa görmeyi tehdit edebilecek durumlar ortaya çıkabilir. Cerrahi tedavi ile kapak düzeltilerek sorun ortadan kaldırılır.